top of page

Lehetséges-e “fejből” rajzolni?


Egy kérdés, ami időről-időre felmerül a rajztanfolyamokon. Egy képesség, amire sokan vágynak: “fejből” rajzolni emberalakokat, arcokat, jelenteket, tájat, városrészleteket.

......................................................

Vajon lehetséges-e ez egyáltalán és ha igen, vajon hogyan-miként érhető el ez a tudás?


Ha meglátunk egy szép rajzot vagy festményt, amelyről látható, hogy nem pontról-pontra ábrázol egy valós, életből vett személyt, jelenetet vagy tájat, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az egész a képzelet szüleménye és mindenféle segítség nélkül “fejből” készítette az alkotó. Pedig legtöbbször nem ez a helyzet.

Albrecht Dürer például rácshálót használt, hogy a háromdimenziós modelljeit két dimenzióban, síkban vissza tudja adni. Ezt fakeretre feszített drótok alkották, később a művészek bevonalkázott üveget használtak, a festmény alapjául szolgáló vásznat vagy papírt pedig hasonló arányokkal szintén berácsozták, erre készült aztán a mű.


A háló nagyon sokat segít az arányok élethű eltalálásában és a legnagyobb neveknek sem “derogált” ennek a használata (és ezért tanuljuk meg a rácsot használni a jobb agyféltekés rajztanfolyamon is).


Többszereplős festmény esetében a modelleknek, személyeknek és tárgyaknak természetesen akár találkozniuk sem kellett, egymás után kerültek fel a vászonra és a háttér is felkerülhetett egy külön munkafázisban, mintha csak “összephotoshoppolták” volna a képet.


De neves, gyakorlott képregényrajzolók és illusztrátorok is másolnak. Bár már túl vannak művészeti tanulmányokon és több év gyakorlaton, nem állnak meg itt: rendszeresen kiülnek a piactérre, kiállításokra, bárhová, ahol sok ember van, rajzolnak a közlekedési eszközökön és bevásárlóközpontokban és testtartásokat, gesztusokat, arckifejezéseket vázlatolnak le gyorsan, amelyeket aztán a munkájukban egy szuperhős, egy hercegnő vagy akár egy mókus mozdulataiban, arcvonásaiban láthatunk viszont…


Dr. Betty Edwards szerint, aki a jobb agyféltekés rajztechnika szülőanyja, nem létezik olyan, hogy “rajztehetség”: a rajzolás alapjait, a művészi látásmódot bárki el tudja sajátítani, akinek van egy jobb agyféltekéje. Ez azonban az első lépés a rajzoláshoz vezető úton. A rajzolás is akkor “válik vérré”, ha kitartóan gyakoroljuk, merünk közben hibázni, ügyetlenkedni, kísérletezni, akár ismeretlen eszközöket is használni, képesek vagyunk kiülni a tömegbe rajzolni vagy akár a zsúfolt buszon is előszedni a vázlatfüzetünket.


Természetesen évek kitartó, rendszeres munkája után a rajzoló kezében már benne vannak a jellemző testtartások és gesztusok, főként, ha megvannak a biztos alapok, így például az anatómiai előtanulmányok is. Ilyenkor már előfordul, hogy pár próbálkozás után, komolyabb segédlet nélkül is megszületik egy-egy új karakter, aki aztán életre kel egy mesekönyvben vagy a filmvásznon – az utóbbinál azonban igen jellemző, hogy élő színészek “előmozogják” a karaktert, akinek a mozdulatsorait azután már egyszerűbb megrajzolni.


A címben feltett kérdésre tehát a válasz az, hogy igen, létezik a “fejből élethű rajzolás”, de ez viszonylag keveseknek adatik meg, hiszen hosszú idő alatt szerzett gyakorlat előzi meg. Igen magas szintű művészi memória (nevezzük így) szükségeltetik hozzá, ami nem egyik napról a másikra születik meg, de azért nem lehetetlen elérni.

Ahhoz viszont, hogy szépeket rajzoljunk, fessünk, látható, hogy nem feltétlenül szükséges csak a memóriánkra támaszkodva alkotni, bátran használjuk, amit magunk körül látunk! Vázlatolj, rajzolj, gyakorolj minél többet – a jól megalapozott rajztudás az alfája, a rendszeres gyakorlás pedig az omegája mindennek.


Ha felkeltette az érdeklődésedet a téma, próbáld ki magad:



VISSZA A FŐOLDALRA

Cimke-felhő

Mások ezt nézték legtöbbször:

Elvis Presley horoszkópja

A Rock 'n' Roll királyára emlékezünk 

Miről árulkodik Elvis képlete?

Milyen "égi segítséggel" forradalmasította a zene világát?

Az vagy, amit megeszel

...és nem csak te...

Mivel ártasz a legtöbbet a babának? Antireklám, vagy tudományos tény?

Mi kell a tökéletes együttléthez?

A boldog, tartós párkapcsolat egyik fontos alapja a megfelelő intimitás. Nálad jól működik?

1/1

Please reload

Egy "komoly" teszt - útkeresőknek :)

Lázár Ildikó

kineziológus

családállító

 

Hidli Judit asztrológus
Hidli Judit asztrológus

Kálmán Andrea

táplálkozási

tanácsadó

Hidli Judit asztrológus

Szilágyi Ilona

önismereti

terapeuta

Hidli Judit asztrológus

Hidli Judit

asztrológus

Farkas Andrea numerológus

Farkas Andrea

numerológus

Kérdéseiddel keresd szakértőinket:

bottom of page