top of page

Nem bírok a gyerekkel!


Kamaszkor... Különböző szerzők, pszichológiai iskolák a serdülőkor leírásában eltérő történésekre teszik a hangsúlyt.

Egy azonban biztosnak tűnik, mégpedig az, hogy ebben a korszakban van néhány alapvető feladat, amelyekre a fejlődő embernek megoldást kell találnia, szerepkör, amelynek betöltésére fel kell készülnie.



Mi történik a gyermekkel?


  • Átalakul korábbi, szinte kizárólagos kapcsolata az őt felnevelő családdal. Ennek megfelelően kitágul közvetlen társas világa, a családon kívül is keres magának társakat, akikkel érdeklődésének megfelelően felfedezi a világot, a természet és a környezet kínálta lehetőségeket; társaságot, amely érzelmileg kielégítő mélyebb emberi kapcsolatokba vezeti be.

  • Szexuális fejlődésében eléri azt a fokot, amikor a kielégülés forrása a partnerrel történő intim együttlét.

  • Felnő a felnőtt felelősségvállaláshoz, beleértve a pályaválasztást, a létfenntartó tevékenységet, az önálló életvitelt, a maga és mások sorsáért való felelősség átérzését.

A serdülő többnyire mélyen átérzi, hogy fejlődésének egy nehéz szakaszába érkezett, megéli azt a feszültséget, amit egyfelől a biológiai érés, másfelől a társadalmi, környezeti elvárásoknak való megfelelés, s ezek időnkénti szembekerülése hív elő.


Ez a szakasz sok felfedezést hoz a feszültségekkel együtt, és nem mindenki éli át nehézségként. De tagadhatatlanul gyakoriak ebben az időszakban a rossz érzések, az érzelmi ingadozások, az ütközések a felnőtt társadalommal. Egyeseknél előfordulnak szabálysértő kilengések, olykor súlyosabb lelki zavarok is. Az a ritkább eset, ha a serdülőkor könnyű lefolyású. Az érettséget a serdülőkori kihívások eredményes megvalósítása jelenti: döntések a pálya, a társaság, a fontos értékek, a partner kérdését illetően. Mindez kiegyensúlyozottabb lelki állapotot hoz magával, fontos tapasztalatokat sok más között érzelmeink kezelésében, konfliktusaink rendezésében.


Csak a modern társadalmakban tekintik különleges szakasznak a gyermekkorból a felnőttkorba történő átmenetet, elsősorban azóta, hogy hosszabb lett a tanulással töltött, a felnőttségre, az önálló életre való felkészülés időtartama. A serdülőkorhoz kapcsolódó problémák is kultúrafüggőek.


A különböző társadalmak szokásrendszerének, hagyományainak összehasonlításával foglalkozó kultúrantropológiai kutatások tárták fel, hogy a hagyományos társadalmakban kevesebb feszültség tapad az átmeneti kor megéléséhez, mint a modern nyugati típusú társadalmakban.


A hagyományos társadalmakban rituális eljárások – beavatási szertartások - jelentik az átlépést a felnőttkorba, és előírják, hogy az egyes életszakaszokban melyek a kívánatos viselkedésformák. A modern társadalmakban a rítusok - ha léteznek egyáltalán - nem jelentik azt, hogy a közösség ettől kezdve formálisan úgy tekint a fiatalra, mint aki a felnőtt társadalom tagjává lépett elő.


A mai fiatalok alig részesülnek felnőtté avató közösségi rítusokban, s csak ritkán kapnak egyértelmű előírásokat az „érettebb” viselkedés, életmód megéléséhez. A ballagó diák vagy a vallási hagyományait követő – konfirmáló, bérmáló, bar micvót tartó – fiatal egy emlékezetes, egyszeri ünnepélyes aktusban vesz részt, ami után az élete szinte változatlanul zajlik tovább, holott ezek a szertartások egykor az éretté válást jelképezték.


Valójában minden fiatalnak magának kell megkeresnie az utat az éretté váláshoz, ami a mai társadalom elvben szinte korlátlan lehetőségei és csábító, de olykor veszélyes alternatívái között nem könnyű.

sulinet.hu

"A kamasz gyermekeknek megváltozik a világról és önmagukról alkotott képük, és ez olykor kritikus belső harcokat - vagy akár kifelé mutatott összeférhetetlenséget, gyakran impulzív kitöréseket jelent. A szülpőknek, tanároknak ilyenkor nehéz a megváltozott helyzetet és viszonyokat biztonsággal kezelniük.


Előfordulhat, hogy a szülők - gyermekeik kamaszkori "szenvedélyeségüket" látva új szemmel tekintenek saját magukra is: mit értem el az életben? megvalósítottam-e saját kamasz álmaimat? mennyit alkudtam meg, és ez mekkora fájdalmat jelent?


Így a kamasz értékválsága a család újrarendeződését, az értékek újragondolását is jelentheti. A pszichológus ebben a "viharban" családterápiával vagy egyéni terápiával tud segíteni a feszültségen, és az eltemetett, majd újra előásott problémák feltárásán túl a megoldás megtalálásában is.


Ha Ön úgy érzi, hogy gyermekének pszichológusra van szüksége, hozza el rendelésünkre. Amennyiben a maga az érintett fiatal gondolja úgy, hogy pszichológus segítségét kéri, őt is szeretettel várjuk nálunk. Az utóbbi esetben viszont szükséges, hogy valamely hozzátartozója (törvényes képviselője) engedélyezze a kezelést."


Sveiczer Szilvia pszichológus


Cimke-felhő

Mások ezt nézték legtöbbször:

Elvis Presley horoszkópja

A Rock 'n' Roll királyára emlékezünk 

Miről árulkodik Elvis képlete?

Milyen "égi segítséggel" forradalmasította a zene világát?

Az vagy, amit megeszel

...és nem csak te...

Mivel ártasz a legtöbbet a babának? Antireklám, vagy tudományos tény?

Mi kell a tökéletes együttléthez?

A boldog, tartós párkapcsolat egyik fontos alapja a megfelelő intimitás. Nálad jól működik?

1/1

Please reload

Egy "komoly" teszt - útkeresőknek :)

Lázár Ildikó

kineziológus

családállító

 

Hidli Judit asztrológus
Hidli Judit asztrológus

Kálmán Andrea

táplálkozási

tanácsadó

Hidli Judit asztrológus

Szilágyi Ilona

önismereti

terapeuta

Hidli Judit asztrológus

Hidli Judit

asztrológus

Farkas Andrea numerológus

Farkas Andrea

numerológus

Kérdéseiddel keresd szakértőinket:

bottom of page