top of page

Ha belép a harmadik fél...


Megcsalás ... mi számít félrelépésnek? Rámosolygott. Túl sokat beszélget vele. Megcsókolta. Lefeküdt vele.

De csak egyszer. Többször. Hogy kinek honnan kezdődik a megcsalás, ki mit ért hűtlenség alatt, nagy szóródást mutat a párok körében.

Van, aki már azért is neheztel, ha a párja nyíltan kedves egy ellenkező neművel, de olyanról is hallhatunk, akinek az alkalmai szex is belefér. Barátok között elhangozhat az alábbi: ”na ne már, ezen már kiakadsz?”, de ez is: ”te jó ég, ezt hogy tűrheted el neki?!”. Egyéni érzékenységünk függ meggyőződéseinktől, eddigi tapasztalatainktól, illetve magától az adott kapcsolattól is.


Ami nagyon fontos: érdemes még a párkapcsolat elején közösen lefektetni a szabályokat, megbeszélni, ki, hol húzza meg azt a bizonyos határt; ezzel elkerülhetőek a későbbi félreértések, amelyek a “szabályok” tisztázatlanságából adódhatnak.


Ilyen szabályok, közös megegyezések szólhatnak például arról, hogy “szabad”-e külön elmenni szórakozni; ha együtt mennek, elfogadható-e, ha a pár egyik tagja más ellenkező neművel beszélget hosszabban kettesben, vagy vele táncol, de irányt mutathatnak arra vonatkozóan is, hogyan viszonyulnak a felek az exekhez, legjobb barátokhoz, barátnőkhöz. Mindemellett megfontolandó, mennyire korlátozza, vagy “engedi szabadjára” a pár egymást, hiszen sem a “nem tölthetsz időt mással, csak velem”, sem pedig a “menj, ahova akarsz, engem nem érdekel” attitűd nem vezet elégedettséghez hosszútávon, illetve szerepet játszhat a hűtlenség megjelenésében.


A megcsalás lélektani (pszichológiai) értelemben több, mint pusztán egy harmadik megjelenése a kapcsolatban. Nem csupán a szexuális félrelépés, illetve ennek fokozatai, vagy a szerelem megjelenése egy harmadik fél iránt tekinthető hűtlenségnek. Fentebb már volt szó róla, hogy a viselkedések széles skálája tekinthető megcsalásnak egyéni érzékenységtől függően, onnantól kezdve, hogy a pár egyik tagja “túl sok” időt tölt egy ellenkező neművel, a csókon át a szexuális aktusig. Bármilyen „típusú” félrelépésről legyen is szó, mindenképpen rombolja a párkapcsolatot.


Az ismétlődő, vagy hosszabb ideig tartó hűtlenség esetén a „csaló fél” már nem fektet energiát a jelenlegi párkapcsolatába, míg egy másikba igen, illetve elvon energiát az előbbitől az utóbbi javára. Másképp szólva, a meglévő kapcsolata mellett elkezd építeni egy új kapcsolatot, testi-lelki erőforrásait, azaz idejét, fizikai energiáját, kedvességét, figyelmét, szeretetét a külső kapcsolatba helyezi. Ez azonban egy ördögi körhöz vezet, hiszen minél többet fordít az újba, annál inkább elhanyagolja a meglévő kapcsolat ápolását, amelyben egyre elégedetlenebbé válik, ez pedig mintegy megerősíti, szinte legitimizálja a félrelépést: „persze, hogy van valakim, hiszen ő nem is figyel rám!”… ez már átvezet minket egy következő témához, a megcsalás lehetséges hátteréhez. Miért csalt meg? Miért csaltam meg?

Ha az ember félrelép – annak oka van, mindenképpen jelzésnek, vészjelzésnek tekinthető a párkapcsolat szempontjából, azonban semmiképp sem kell, hogy a kapcsolat végét jelentse.

A megcsalás hátterében számos különböző ok húzódhat meg: kellőképp fel nem dolgozott, ki nem beszélt, meg nem oldott problémák, konfliktusok a kapcsolatban, kíváncsiság, valamilyen korábbi sérelem “törlesztése”, bizonytalanság a kapcsolatban, elégedetlenség a szexualitással, stb.

Másról szól természetesen a félrelépés a két hete tartó friss kapcsolat, és egy évtizedes együttélés esetében. Mindenképpen azt jelzi, hogy valami nincs rendben, valami hiányzik, valamin változtatni kell. A félrelépés egy krízis, amely a változás szükségességét jelzi, ami azt is jelenti, hogy utána már semmi sem lesz ugyanolyan, mint a krízis előtt. Azonban ha a pár elkötelezett a kapcsolat mellett, hajlandó dolgozni, tenni érte, a krízis lehetőséget nyújthat az újrakezdésre, s a közös feldolgozáson keresztül más minőségbe kerülhet a kapcsolat.

Megcsaltam, most mit csináljak?

Ha hűtlen volt párjához, érdemes végiggondolnia, mi volt vonzó a másikban, mi tetszett benne. Gyakran kiderül ugyanis, hogy maga a személy “semmi különös”, csupán a helyzet volt nem hétköznapi, izgalmas, s ennek fénye vetült rá az illetőre. Elemezze ki az élményt, s ha lehet, valósítsa ezt meg saját kapcsolatában is. Ha meg tudja nevezni, milyen tulajdonságok vonzották konkrétan, vizsgálja meg, hogy áll ezekkel a párja. Lehet, hogy ezek benne is megvannak, csak a rohanó mindennapokban kevésbé veszi észre. Elmondjam, vagy ne mondjam el?

Van, aki szerint minden körülmények között őszintének kell lenni, és azonnal bevallani, ami történt, bármi legyen is ezután. Lehet, hogy a megcsalt fél azonnal szakít, de lehet, hogy megbocsát. A döntés az övé, s ezzel minden felelősség is. Ha szakít, ő vetett véget egy olyan kapcsolatnak, amiben egyébként szívesen volt – hisz nem ő lépett félre. Ha marad, akkor ő lesz a “megcsalt”, akit lehet sajnálni, de hibáztatni is. Nem egy kellemes szerep, amibe belekényszerítik a vallomással.


Persze, a hűtlennek sem könnyű: ha egyébként maradni szeretne a kapcsolatban, várnia kell az ”ítéletre”, azonban annyival könnyebb helyzetben van, hogy a színt vallással lekerül a válláról a döntés felelőssége, megszabadul a titok viselésével járó feszültségtől. Ez a feszültség ott van az évekig tartó külső kapcsolat esetében csak úgy, mint egy egyéjszakás történetnél, vagy az egyszer előforduló csóknál. Úgy gondolom, érdemes megfontolni, hogy egy, a kapcsolatot nem veszélyeztető egyszeri alkalom esetében megéri-e elmondani a történteket.


Tényleg az őszinteségről szól egy ilyen vallomás, vagy a hűtlenség okozta feszültség csökkentéséről? Érdemes-e vajon minden helyzetben bevallani a megcsalást, ezzel fájdalmat okozva a másiknak, csak hogy a hűtlen megszabadulhasson a titok őrzésének terhétől, kínjától? Megcsalt – most mi legyen?

Legyen vége, vagy próbáljak megbocsátani? – hangzik el gyakran. Úgy gondolom, pusztán azért, mert egyébként az a személy elve, hogy megcsalás esetén mindenképpen szakít, nem érdemes azonnal pontot tenni a kapcsolat végére, ha úgy érzi, szívesen maradna a kapcsolatban. Természetesen elengedhetetlen a történtek megbeszélése, alapos feldolgozása, annak végiggondolása, milyen események vezették el a párt idáig. Ehhez érdemes lehet szakember (párkapcsolati tanácsadó, párterapeuta) segítségét igénybe venni.


Sokszor hallani, hogy a megcsalt fél ”megbocsátott, de nem felejtett”, s akár még évekkel a félrelépés után is felemlegeti az esetet párjának, aki egy idő után eszköztelennek érezheti magát. Azt gondolom, annak, ha valaki képtelen megbocsátani, gyakran az az egyszerű oka, hogy a hűtlen fél nem kért igazán, őszintén bocsánatot. Márpedig míg a megcsalt személy nem látja azt, hogy párja tényleg és valóban megbánta és igazán saj

nálja a történteket, nem lehet megbocsátani.

Azonban ha sikerül, egy darabig akkor is természetes módon jelen lehet a kapcsolatban a bizalmatlanság, féltékenység, időbe kerül, míg újra biztonságban érzi magát a megcsalt fél.


Ezt elősegítendő, véleményem szerint elengedhetetlen, hogy a megcsalt félnek legyen joga kérdezni – ha túl sok a megválaszolatlan kérdés, az felesleges fantáziáláshoz vezet, amely rontja a kommunikációt a pár tagjai között.


Természetesen annak, aki félrelépett ez rendkívül terhes lehet, hiszen szeretné minél előbb maga mögött hagyni a történteket, szeretné, ha nem lenne annyi szó a múltról. Éppen ezért a pár mindkét tagjának empátiájára, türelmére szükség van ahhoz, hogy a kapcsolat ismét elégedettséget nyújtson. Ami elengedhetetlen a kapcsolat megmentéséhez

A megcsalt félnek el kell fogadnia azt a tényt, hogy a történtekhez ő is hozzájárult. Nagyon fontos, hogy mindkét fél lássa a saját részét, hogy ő mit tett/nem tett, amely a kapcsolat megromlásához vezetett. Ha még jelen van a harmadik, a vele való kapcsolatot mindenképpen le kell zárni, hiszen nem lehet a párkapcsolatot építeni, dolgozni a megjavításán, ha az egyik fél energiájának egy része továbbra is ”kifelé megy”. Ha valaki nem képes szakítani a külső kapcsolattal, akkor nem döntött még a meglévő kapcsolata mellett. Ha úgy dönt a pár, újjáépítik a kapcsolatot, át kell gondolni, milyen hibák vezettek a megcsaláshoz, mi hiányzott korábban a kapcsolatból, mire van szükség a kapcsolat megerősítéséhez. Ha semmi se működik...


Természetesen az is előfordulhat, hogy bár a pár megpróbálta feldolgozni a félrelépést, minden erőfeszítésük ellenére még mindig harag, sértettség, bizalmatlanság van jelen a kapcsolatukban. Ha már hosszú idő eltelt, de a megcsalt fél még mindig gyanakvó, féltékeny, vagy megismétlődött a hűtlenség, illetve a kapcsolat még mindig nem nyújt elégedettséget a pár számára, érdemes lehet megfontolni, hogy inkább külön utakon folytatják az életüket.


Tunkl Katalin

pszichológus, autogén tréner, családi-és párkapcsolati tanácsadó




Cimke-felhő

Mások ezt nézték legtöbbször:

Elvis Presley horoszkópja

A Rock 'n' Roll királyára emlékezünk 

Miről árulkodik Elvis képlete?

Milyen "égi segítséggel" forradalmasította a zene világát?

Az vagy, amit megeszel

...és nem csak te...

Mivel ártasz a legtöbbet a babának? Antireklám, vagy tudományos tény?

Mi kell a tökéletes együttléthez?

A boldog, tartós párkapcsolat egyik fontos alapja a megfelelő intimitás. Nálad jól működik?

1/1

Please reload

Egy "komoly" teszt - útkeresőknek :)

Lázár Ildikó

kineziológus

családállító

 

Hidli Judit asztrológus
Hidli Judit asztrológus

Kálmán Andrea

táplálkozási

tanácsadó

Hidli Judit asztrológus

Szilágyi Ilona

önismereti

terapeuta

Hidli Judit asztrológus

Hidli Judit

asztrológus

Farkas Andrea numerológus

Farkas Andrea

numerológus

Kérdéseiddel keresd szakértőinket:

bottom of page