top of page

(T)edd magad kiegyensúlyozottá!


Régóta nem kétséges senki számára, hogy az elfogyasztott ételeink hatással vannak a szervezetünkre és jelentősen befolyásolják nem csak a testi egészségünket, hanem a hangulatunkat is.

..............................................






Nyilván nem az a jó cél, hogy egy karton milkát beossz 12 munkaórára,- amitől egész nap eufórikus állapotban végzed ugyan a teendőidet… ám a teljes ruhatár-csere és az új fogsor ára hamarosan lelohasztja a jókedvedet.


Nem az a jó cél, hogy csoki- és szénhidrátfüggésben éld az életed, - „Boldogan megyünk tönkre!” jelszó alatt… és talán a drákói szigorral magunkra kényszerített – bár nagyon trendi - tudatosság-mánia a másik véglet. Szerencsére vannak egyéb alternatívák is.


Mire érdemes tehát odafigyelni?

Milyen ételeket érdemes kerülni a jobb hangulat érdekében?

Legegyszerűbben megfogalmazva: az egészségtelen ételeket. Sokan nem tudják - illetve még többen nem is foglalkoznak azzal - hogy mely ételek egészségesek és melyek egészségtelenek. A hétköznapi ember tisztában van vele, hogy mennyit fogyaszt a kocsija százon – de egyáltalán nem kötelessége tudni róla, hogy mely szénhidrátok milyen sebességgel szívódnak fel.


Legtöbbünknek kívül esik az érdeklődési körén, hogy a magas glikémiás indexszel rendelkező ételek fogyasztásával egy úgynevezett energia-bombát r

obbantunk a szervezetünkben, amivel elindítunk egy „hullámvasutas” folyamatot.

A tudományos háttér kizárásával csak a hatása lesz észrevehető. A tetőpont – amikor jól érezhetjük tőle magunkat - sajnos nagyon rövid ideig tart ki, ennek elmúltával alacsony lesz a vércukorszintünk és nagy valószínűséggel nyomott, letargiás – esetleg túl ingerlékeny - hangulatba kerülünk.


Megér egy próbát a következő trükk: ha a vasárnap déli (kisebb adag) nokedli mellé nagyobb adag savanyúságot eszel, akkor kevésbé húzod fel magad rajta, hogy megint neked kell mosogatni… ugyanis a savanyú ételek csökkentik az együtt fogyasztott táplálékok glikémiás index-értékét.


Talán napjainkban a legnagyobb problémát a sokak által kedvelt gyorséttermi ételek okozzák. Vonzóak lehetnek a szem és a száj számára is, - nem beszélve arról, hogy „program” a mekibe menni a családdal, haverokkal, bedobni ezt-azt… rossz hír azonban, hogy ha ezek az étkezési célú kiruccanások rendszeresek, az határozottan negatív hatást gyakorol a hangulatra, sőt, olyan tudományos eredmény is született már, miszerint ennek vastag szerepe van a depresszió létrejöttében. És nem azért, mert a pénztárcád egyre vékonyabb lesz tőle…

Ennél viszonylag köztudottabb manapság, hogy káros hatással van szervezetünkre a cukor és a legtöbb mesterséges édesítőszer, de sokkal kevésbé ismert a transzzsírok kártékony hatása. Szerencsére hazánkban nemrég ennek maximális, 2%-os mértékét törvényben rögzítették (habár eddig sem volt – és ezután a törvény után sem lesz olvasható sehol, hogy a pékségben vásárolt isteni kakaós csiga milyen összetevőkből áll).

A cukor és a mesterséges édesítőszer kiváltójaként számos természetes édesítő közül válogathatunk. Ilyen pl. a nyírfacukor, az eritrit, vagy akár a stevia. Ezek - sokunk legnagyobb örömére - egyre több üzletben beszerezhetőek, valamint az internetről megrendelve könnyen hozzájuthatunk. (Ezekből egyébként isteni kakaós csiga készíthető otthon :)

Miután megállapítottuk miket kerüljünk az étrendünkből, nézzük át miket érdemes fogyasztanunk egészségünk és jobb hangulatunk érdekében.


Itt is tömören meg lehetne fogalmazni, hogy olyan ételeket melyek vitaminokban és antioxidánsokban gazdagok.

Nézzünk kicsit konkrétabb példákat, hatásaikkal együtt.


A halételek köztudottan jó hatással vannak szervezetünkre, omega-3 zsírsavtartalma miatt, akárcsak a dió, vagy a lenmag. Innen áttérhetünk a magvakra. Bármilyen mag, vagy akár teljes kiőrlésű gabona jótékony hatással van közérzetünkre.

Megfelelő lisztből készült ételek szeléntartalma csökkenti az idegeskedést, illetve az ingerlékenységet. Fehérjében gazdag ételek fontos szerepet játszanak az agresszió csökkentésében. Akár a tojás is megfelelő fehérje forrás l

ehet, emellett szinten tartja a vércukorszintet.

A Nutrition című folyóirat egyik tanulmánya kimutatta, hogy a 10 napig mediterrán étrendet követők elégedettebbnek érezték magukat, mint a kontroll csoport. A kedélyjavító hatás a kutatók szerint a mogyorófélékben lévő magnéziumnak és a zsíros halak omega-3 tartalmának köszönhető.



Végül a legkézenfekvőbb mindenki számára a friss zöldség és gyümölcsbevitel.


Ezek nem csak ízletesek, de „jó” cukorként szívódnak fel szervezetünkben.

A jolly joker a banán – ez „legboldogabb” étel. Gazdagon tartalmaz összetett szénhidrátokat, fehérjéket, valamint sokféle vitamint és ásványi anyagot is.


Az ananászról keringő pletykáknak – miszerint, ha sokat eszel belőle: lefogysz – nemigen van komoly alapjuk, az viszont igaz, hogy képes kissé emelni a szervezetben lévő két „boldogsághormon”: a szerotonin és a dopamin szintjét.


Érdekes, hogy a csípős étel is nagyon gyorsan kellemes hangulatba tud hozni – a benne lévő kapszaicin segítségével. Például az erős paprika, a chili és a curry az evés során égető érzést vált ki a nyelvünkön - az agyunk viszont el akarja nyomni a fájdalomérzetet, ezért fájdalomcsökkentő anyagot, azaz endorfint termel. Az endorfin pedig a morfiumhoz hasonlóan hat: segíti a boldogságérzet kialakulását. Ilyen egyszerű. Szervezeted képes legálisan előállítani a drogot :) de teljes rászokás előtt azért kérdezd meg kezelőorvosod és gyógyszerészed után a gyomrodat és az aranyeredet.


Aztán néhány gyümölcsnek – főként a bogyósoknak – fájdalomcsillapító, illetve gyulladáscsökkentő hatása is van. Ilyen pl. a málna, a szeder, a szőlő, ribizli, eper, vagy akár az áfonya. Emellett a kávéban, kólában, teában található koffein és teofilin is lehet fájdalomcsillapító hatású, azonban ezek folyamatos, illetve túlzott fogyasztása már hangulatingadozást, álmatlanságot okozhat.


A sima fejfájás okozta rosszkedvet egyébként sokszor egyetlen pohár víz is enyhítheti, ha ugyanis valaki nem iszik eleget, a vérkeringés rosszabb lesz, így nem jut elég oxigén az agyba. (Ugyanez van, ha szerelmes vagy, bár ott nem lesz elég egy pohár víz) :)


Az optimális „boldog” - azaz kiegyensúlyozottá tevő - étrend arányosan tartalmaz fehérjéket, összetett szénhidrátokat, telítetlen zsírsavakat és nyomelemeket. Fogyasszunk minél több organikus és friss, feldolgozatlan zöldséget és gyümölcsöt,- nyers vagy párolt (de semmiképpen sem agyonfőzött) zöldséget – így ehetjük boldogra magunkat anélkül, hogy komolyabban ártalmára lennénk a szervezetünknek.


FONTOS! Nem gyógyszer!

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy ezek az élelmiszerek nem gyógyszerek, és nem helyettesítik azokat. A változatos, kiegyensúlyozott étrend részeként azonban hozzájárulnak közérzetünk javulásához, az enyhébb fájdalmak enyhítéséhez.


Kálmán Andrea

táplálkozási tanácsadó




VISSZA A FŐOLDALRA

Cimke-felhő

Mások ezt nézték legtöbbször:

Elvis Presley horoszkópja

A Rock 'n' Roll királyára emlékezünk 

Miről árulkodik Elvis képlete?

Milyen "égi segítséggel" forradalmasította a zene világát?

Az vagy, amit megeszel

...és nem csak te...

Mivel ártasz a legtöbbet a babának? Antireklám, vagy tudományos tény?

Mi kell a tökéletes együttléthez?

A boldog, tartós párkapcsolat egyik fontos alapja a megfelelő intimitás. Nálad jól működik?

1/1

Please reload

Egy "komoly" teszt - útkeresőknek :)

Lázár Ildikó

kineziológus

családállító

 

Hidli Judit asztrológus
Hidli Judit asztrológus

Kálmán Andrea

táplálkozási

tanácsadó

Hidli Judit asztrológus

Szilágyi Ilona

önismereti

terapeuta

Hidli Judit asztrológus

Hidli Judit

asztrológus

Farkas Andrea numerológus

Farkas Andrea

numerológus

Kérdéseiddel keresd szakértőinket:

bottom of page